Цифрова гігієна. 10 основних правил, як забезпечити інформаційну безпеку

Цифрова гігієна: 10 основних правил, як забезпечити інформаційну безпеку | Почни з себе

Час читання: 12 хвилин

02 Бер, 2023


З кожним днем соціальні мережі стрімко змагаються за нашу увагу. Сповіщення про життя наших друзів або знижки в магазині приходять щосекунди просто звідусіль. Тому дуже важливо фільтрувати інформацію та не втратити в цьому всьому себе.

В цій статті ми розкажемо, що таке цифрова гігієна та запропонуємо вам 10 правил, як забезпечити спокій та інформаційну безпеку в Інтернеті.

Що таке цифрова гігієна та чому вона так важлива?

Цифрова гігієна – це правила поведінки в Інтернеті, вміння споживати інформацію дозовано, фільтрувати її та дотримуватись правил кібербезпеки: зберігати паролі в надійному місці, нікому не давати інформацію про банківські карти, тощо.

В наш час ця наука стала дійсно необхідною, адже перенасиченість інформацією – справжня катастрофа сьогодення. Інформації дуже багато, а ми не завжди можемо перевірити її достовірність.

Соціальні мережі зробили так, що ми поглинаємо інформацію неконтрольовано, від самого початку дня і до сну. Як результат, наша увага стає розсіяною, ми відчуваємо себе втомленими та нічого не хочемо. Тому так важливо знати і дотримуватись правил цифрової гігієни в повсякденному житті.

10 правил цифрової гігієни

Ці правила є універсальними для людей будь-якого віку та професії. І навіть, якщо вам здається, що ви контролюєте всі ваші дії в Інтернеті та можете визначити шахрая, все одно перечитайте правила та спробуйте застосувати в життя хоча б декілька з них.

Ви одразу помітите, як покращиться ваше самопочуття, мислення стане більш ясним, підвищиться продуктивність.

Ось ці правила.

1. Відключіть всі непотрібні сповіщення

Візьміть в руки ваш смарфон, натисніть на кнопку блокування та уважно погляньте на список сповіщень.

Вимкніть зайві сповішення | Цифрова гігієна: 10 основних правил, як забезпечити інформаційну безпеку | Почни з себе
Зайві сповіщення з соціальних мереж або інших додатків дуже відволікають нас та впливають на концентрацію

Як правило, ви бачите там сповіщення по типу: “Оксані сподобалась світлина Віктора”, “Знижка 20% на всі товари тільки сьогодні” або “Анастасії сподобався пост, який сподобався вам”. І ви кожен раз переглядаєте такі сповіщення і змахуєте.

Справа в тому, що ці повідомлення не несуть ніякої цінності, для нас це просто білий шум. Проте в нашій підсвідомості ми все одно це читаємо та неосмислено обдумуємо.

Саме тому так важливо проаналізувати, від яких додатків приходять сповіщення, а потім зайти в кожен з цих додатків і їх відредагувати.

Наприклад, в таких соціальних мережах, як Facebook чи Instagram, ви можете відредагувати, які сповіщення будуть вам приходити. Ми б рекомендували залишити тільки сповіщення про особисті повідомлення, якщо вам пишуть люди, які для вас важливі.

Що стосується інших застосунків, як наприклад, ігри чи застосунки магазинів (prom, rozetka, aliexpress і т.д.), їх сповіщення ми взагалі рекомендуємо вимкнути в налаштуваннях смарфону.

Що стосується месенджерів, по типу Viber, WhatsApp чи Telegram, вимкніть сповіщення від групових чатів чи публічних каналів, залиште тільки сповіщення про особисті повідомлення. Якщо вам буде потрібно переглянути повідомлення з групового чату, ви просто зайдете і прочитаєте їх всі разом, коли вам буде зручно.

Також вимкніть сповіщення, по типу “Марина тепер в Telegram“, як правило, вони тільки дратують 🙂 Це також можна зробити в налаштуваннях застосунку.

2. Відпишіться від зайвих розсилок та каналів

Наступний крок – переглянути все, на що ви підписані, і за ким слідкуєте.

Пошта – переглядаєте всі промоакції, заходите в непотрібні листи та відписуєтесь від розсилки. Також можна переглянути налаштування сповіщень з соціальних мереж на пошту, наприклад, від Facebook.

Відпишіться від непотрібних розсилок на пошті | Цифрова гігієна: 10 основних правил, як забезпечити інформаційну безпеку | Почни з себе
Відпишіться від зайвих розсилок на пошті, які лише забирають вашу увагу та займають пам’ять

Telegram, Viber – переглядаєте список всіх каналів, відписуєтесь від непотрібних. Якщо канал потрібен періодично (наприклад, афіша вашого міста), додаєте його в архів, щоб мати доступ лише тоді, коли це потрібно.

Це дасть вам можливість заходити в ці додатки і бачити лише важливе, не розсіюючи свою увагу на непотрібне. А це напряму впливає на вашу продуктивність.

А щоб грамотно розпоряджатися часом, рекомендуємо статтю Як правильно розподіляти свій час? Топ-5 книг про планування

3. Користуйтесь лише перевіреними джерелами інформації

Читайте новини лише на перевірених сайтах, як наприклад, Українська правда. Якщо це канал в Telegram чи Viber, слідкуйте за тим, щоб там було багато підписників (від 100 тис. і більше). Таким джерелам можна довіряти, адже якщо в них є такий трафік, вони турбуються за свою репутацію і будуть викладати лише перевірену інформацію.

Також завжди перевіряйте інформацію на сумнівних ресурсах. Якщо ви прочитали насторожуючу новину, обов’язково перевірте, чи писали про неї десь ще. Якщо така новина є лише на цьому сайті і відсутня в перевірених джерелах, це точно фейк, на який не потрібно зважати.

І взагалі, офіційні новини з’являються одразу в більшості джерел, тому завдяки цьому фактору ви вже можете зрозуміти, надійне джерело ви гортаєте, чи ні.

4. Відключіть звук на телефоні

Ми дуже рекомендуємо ставити тихий режим на телефоні під час того, як ви концентруєтесь на чомусь. Або якщо, наприклад, ви чекаєте дзвінка, хоча б вимкніть wi-fi, щоб не приходили сповіщення.

Справа в тому, що коли ввімкнений звук на телефоні і часто приходять сповіщення, у нас виробляється звуковий рефлекс, який змушує поглянути на телефон, незважаючи ні на що. А це дуже впливає на концентрацію.

Тому краще всього, коли ви сідаєте за робочі задачі, чи, наприклад, курсову, одразу вимкнути звук на телефоні та перевернути його екраном вниз. Коли ви закінчите роботу, неодмінно відповісте на все, що у вас накопичилось. Ваші друзі чи родичі точно пробачать вам 30 – 60 хвилин вашої відсутності.

5. Не намагайтесь завжди бути на зв’язку

Запам’ятайте: ви не повинні завжди бути на зв’язку. Відповідайте на дзвінки і повідомлення лише тоді, коли ви не зайняті і у вас є на це настрій.

Не потрібно відповідати на кожне повідомлення через секунду після отримання. Практично немає таких питань, які не можуть почекати, доки ви не закінчите свої справи.

Якщо ваша робота потребує постійного зв’язку, тоді вам потрібно налаштувати свій смартфон так, щоб вам приходили лише сповіщення по роботі, а все інше передивлятися по можливості. Хоча і в цьому випадку було б корисно періодично ховати телефон, щоб концентруватися на інших задачах.

6. Не носіть телефон всюди за собою

Є такі місця, де телефон буде зовсім недоречним: кухня, ванна, туалет, дитяча кімната, тощо. Не беріть його туди, а залишайте в вашій основній кімнаті. Якщо буде важливе повідомлення чи дзвінок, ви обов’язково переглянете їх, коли закінчите інші справи.

На кухні буде набагато краще думати про їжу та розмовляти з рідними, у ванній розслабитися та подумати про щось приємне, а в дитячій – погратися з дитиною.

Не беріть телефон на кухню чи в дитячу, залиште місце лише для вас | Цифрова гігієна: 10 основних правил, як забезпечити інформаційну безпеку | Почни з себе
Визначте для себе місця та обставини без смарфонів: прийом їжі, проведення часу з дітьми, тощо

Залиште у вашому житті місце лише для вас та рідних. Не дозволяйте смартфону забрати ВЕСЬ ваш час!

7. Не починайте ранок зі смартфону

У багатьох з нас є звичка одразу після сну переглядати робочу пошту чи останні новини. Категорично не можна цього робити!

Не беріть телефон одразу після сну | Цифрова гігієна: 10 основних правил, як забезпечити інформаційну безпеку | Почни з себе
Не беріть телефон одразу після сну! Це дуже погано впливає на нервову систему

Такий “ритуал” дуже сильно впливає на нервову систему. Ви тільки прокинулись, і одразу починаєте впускати в себе негатив із новин або робочі проблеми. І ось: пригнічений настрій до кінця дня вам забезпечений!

Після сну потрібно дати можливість собі прокинутись та налаштуватись на продуктивний день: зробити ранкові процедури, зайнятись йогою чи зарядкою (якщо ви це практикуєте), попити каву або поснідати, а вже потім брати смарфон.

Також рекомендуємо перед сном вимикати wi-fi на телефоні, щоб коли ви зранку, наприклад, вимикаєте будильник, не впускати одразу все, що накопичилось за ніч.

8. Не використовуйте смартфон за годину до сну і не тримайте його біля ліжка

Те ж саме і перед сном. Якщо ви останню годину дня проводите біля смартфону, ваша нервова система збуджується і тоді дуже важко заснути. Те ж саме стосується комп’ютерних ігор. Вони особливо сильно провокують безсоння, адже, на відміну від перегляду стрічки соц. мереж, в іграх ви та ваша нервова система максимально задіяні.

Перед сном краще займатись діяльністю, яка навпаки розслабляє нервову систему: читання книги, тепла ванна, приємні розмови з другою половинкою, тощо.

9. Плануйте час на відвідування соціальних мереж

Ми рекомендуємо в вашому плані дня закладати час на відвідування соціальних мереж. Наприклад, в перерві між робочими задачами, ви можете закласти собі 30 хвилин на соціальні мережі. Ще 30 хвилин, як варіант, після того, як ви прийшли з роботи.

Читайте також: Ефективне планування. Як планувати свій день так, щоб залишалося місце відпочинку?

Так і ваш день буде більш нормованим та продуктивним, і ви не будете відчувати пригніченість через те, що забороняєте собі щось робити.

10. Слідкуйте за своїм екранним часом

Встановіть застосунок для відслідковування екранного часу, наприклад, “Екранний час + блокування” від Bubble apps. Так ви зможете побачити реальну картину, скільки часу ви проводите в соціальних мережах. Як правило, наше уявлення дуже відрізняється від реальності і применшує масштаб проблеми.

Встановіть додаток для відслідковування екранного часу та ставте блокування | Цифрова гігієна: 10 основних правил, як забезпечити інформаційну безпеку | Почни з себе
Такий додаток, як “Екранний час + блокування” дозволить відслідковувати ваш екранний час та ставити обмеження на потрібні додатки

Якщо ви проводите занадто багато часу в одній з соціальних мереж, ви можете встановити обмеження на неї, наприклад, 20 хвилин щодня.

Це дуже дієвий метод, він дозволить поглянути правді в очі та бути більш обачливими в майбутньому.

Що почитати про цифрову гігієну?

Є дуже цікава книга до теми цифрової гігієни, яку ми б хотіли вам порадити. І це книга Оксани Мороз «Як не стати овочем. Інструкція з виживання в інфопросторі».

Книга Оксани Мороз «Як не стати овочем. Інструкція з виживання в інфопросторі» | Цифрова гігієна: 10 основних правил, як забезпечити інформаційну безпеку | Почни з себе
Книга Оксани Мороз «Як не стати овочем. Інструкція з виживання в інфопросторі» допоможе дізнатися більше про цифрову гігієну

В книзі багато підіймаються поняття шахрайства в соціальних мережах та Інтернет просторі в цілому. Також ви дізнаєтесь більше про наступні речі:

  • маніпуляції зі сторони власників соціальних мереж, а також їх користувачів,
  • як не потрапити на онлайн шахраїв,
  • як знаходити інформацію безпечно.

Книга однозначно буде корисною для людей будь-якого віку, діяльності та ступеню обізнаності в технологіях.

Висновок

Отже, тепер ви дізналися більше про цифрову гігієну в кіберпросторі та як її дотримуватись. Сподіваємось, поради з нашої статті допоможуть вам покращити життя та підвищити продуктивність.

Зберігайте статтю собі та надсилайте друзям, якщо вона була корисною. І пам’ятайте, що все починається з нас самих!

Читайте також: Як досягати своїх цілей? Нетипові поради за Есенціалізмом

Поділитися:

FacebookTwitterTelegramWhatsAppViberEmailPinterestLinkedIn